Apel o rozwagę podczas wypoczynku nad morzem - Aktualości - Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

Aktualości

Apel o rozwagę podczas wypoczynku nad morzem

25 lipca w godzinach wieczornych, w miejscowości Wicie mogło dojść do tragedii, kiedy to 52 letni mężczyzna nieprawidłowo ocenił swoje siły i wypłynął za daleko w morze. Z relacji świadków wynika, że mężczyzna ostatkiem sił dopłyną do brzegu. 52 latek był wyczerpany i wymagał pomocy ratowników WOPR. Na szczęście do tragedii nie doszło i mężczyźnie nic się nie stało.

Pamiętajmy, by wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej takich gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

  1. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

  2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki oraz otoczmy je szczególną opieką!

  3. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

  4. Warto rozeznać miejsce kąpieli. Pod żadnym pozorem nie wolno wskakiwać do wody na głowę, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć.

  5. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich w morze

  6. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

  7. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

  8. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

  9. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

  10. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje go nie mają. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.