Kupujesz przez Internet - uważaj na oszustów - Aktualości - Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

Aktualości

Kupujesz przez Internet - uważaj na oszustów

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji czy też zabawy. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost handlu oraz zakupów z wykorzystaniem Internetu, a co za tym idzie również wzrost oszustw przy zakupie z wykorzystaniem popularnych portali aukcyjnych. Oszuści wykorzystują naiwność oraz nieświadomość użytkowników znanych portali. Pamiętajmy, że wykorzystywanie nowych technologii przy zakupach z jednej strony ułatwia nam życie jednak niesie za sobą również wiele zagrożeń.

Podstawową kwestią przy zakupach przez Internet jest sposób realizacji płatności, unikajmy płatności za zakupiony towar przed jego dostarczeniem. Pamiętajmy w miarę możliwości wybierajmy opcje płatności za pobraniem oraz zawsze sprawdzajmy przy kurierze zawartość zamówionej przesyłki. Ponadto przystępując do aukcji należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy poprzez np. przeczytanie o nim opinii . Należy również zwracać szczególna uwagę na tzw. super okazje. Pamiętajmy nie zawsze to co widoczne na zdjęciu takie samo będzie w rzeczywistości lub chociażby zostało nabyte w sposób legalny przez sprzedawcę. Aby uchronić się przed problemami przy zakupach towarów z tzw. drugiej ręki wybierajmy te oferty w których sprzedawca jest w stanie udokumentować nam w jaki sposób wszedł w posiadanie danej rzeczy czyli czy ma np. paragon. W taki sposób mamy pewność, że nabyty przez nas towar pochodzi z legalnego źródła.

Przypominamy w przypadku gdy ktoś już padnie ofiarą nieuczciwego sprzedawcy należy przede wszystkim poinformować o tym administratorów serwisu, zachować wszelkie dokumenty z dokonanej transakcji, datę i numer aukcji, nazwę konta(nick) sprzedawcy, jego e-mail, numer telefonu oraz zgłosić się z tymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.

 

Pamiętajmy to czy nie staniemy się ofiarą oszusta zależy w dużej mierze od nas. Zastosowanie naszych rad w dużej mierze zminimalizuje ryzyko, że zakupicie Państwo towar od nieuczciwego sprzedawcy.