Ostrzegamy przed oszustami - Aktualości - Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

Aktualości

Ostrzegamy przed oszustami

Komenda Powiatowa Policji w Sławnie ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do wybranych sklepów na terenie powiatu i podając się za serwisanta terminali proszą obsługę sklepu o podanie numerów wygenerowanych kodów z rzekomo wadliwie działającego terminala płatniczego. Po podaniu kodów przez obsługę sklepu są nimi zasilane kąta oszustów. Pamiętajmy nigdy nie podajmy żadnych wrażliwych danych, kodów czy numerów PIN osobom, których nie znamy - w szczególności przez telefon.

Komenda Powiatowa Policji w Sławnie ostrzega przed nową metodą oszustów, którzy dzwonią na numer stacjonarny sklepów z naszego powiatu. Sposób działania oszustów jest taki sam. Oszuści dzwonią do wybranego sklepu i podając się za serwisanta terminala płatniczego informują obsługę, iż generuje on nieprawidłowe kody doładowujące. W celu naprawy rzekomego błędu, oszust poleca obsłudze sklepu wydrukowane kodów doładowujących „PaySafeCard” oraz przekazanie ich dzwoniącemu w celu naprawy urządzenia. W tym momencie kontakt z rzekomym serwisantem się kończy. Kiedy obsługa sklepu orientuję się, że coś jest nie tak dzwoni na infolinię prawdziwego serwisu gdzie uzyskuję informacje, że sklepem padł ofiarą oszusta, a zdobyty kod został już realizował poprzez przeprowadzenie transakcji internetowej.

Pamiętajmy!

Zasada działania systemu „PaySafeCard” polega na zasileniu określoną kwotą pieniędzy środka płatniczego, za  pomocą którego chcemy dokonać płatności przez Internet. W tym celu należy zakupić zdrapkę lub wydruk systemu „PaySafeCard” z kodem PIN, który następnie należy wprowadzić podczas realizacji zakupów dokonywanych przez Internet. Dopóki nie podamy kodu doładowującego innej osobie nasza transakcja powinna być bezpieczna.

Jeszce raz apelujemy do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności wykonując tranzakcie przez internet. Pamiętajmy oszuści usypiają naszą czujność, tworzą legendę dzięki, której uwierzytelniają zmyśloną historię. Pamiętajmy zawsze powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i NIGDY nie podawać nikomu naszych wrażliwych danych, numerów PIN oraz innych kodów, którymi możemy dokonać płatności. Nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie słuchawki.