Uwaga! złodzieje nie świętują - Aktualości - Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

Aktualości

Uwaga! złodzieje nie świętują

Każde święta to dla nas nie tylko czas zadumy, ale również szaleństwo zakupów. Wzmożony ruch i pośpiech zauważalny jest już teraz w sklepach. Mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo naszych mieszkańców apelujemy o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które mogą uchronić nas przed utratą wartościowych rzeczy.

Przed nami Święta Wielkanocne, które każdy z nas chciałby spędzić spokojnie w gronie rodziny. Niestety okres przedświąteczny to między innymi czas gorączkowych  przedświątecznych zakupów, pośpiech oraz roztargnienie, co bardzo często wykorzystują zapodzieje. Ogarniająca większość z nas gorączka świątecznych przygotowań powoduje, że często sami nieświadomie ułatwiamy działanie przestępcom. Aby święta rzeczywiście przebiegły w szczęśliwej atmosferze, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy!

  • Pieniądze najlepiej chować do wewnętrznych kieszeni. Jeżeli wkładamy portfel, czy telefon komórkowy do torby lub plecaka to pamiętajmy, aby je zamykać i nosić przed sobą. Wybierając się na zakupy nie zabierajmy nigdy całej gotówki jak również NIGDY nie trzymajmy wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Złodzieje najczęściej wybierają swoją ofiarę, którą obserwują przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Nie należy również pozostawiać torebek w wózkach sklepowych bez nadzoru nawet na chwilę.

  • Podczas korzystania z bankomatów również możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Wprowadzając numer PIN zasłaniajmy klawiaturę ręką lub portfelem NIGDY nie należy zapisywać numeru PIN i przechowywać go razem z kartą bankomatową

  • Nigdy nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie. Nawet krótkotrwałe opuszczenie samochodu może skończyć się kłopotami, jeśli na siedzeniach pozostawimy wartościowe przedmioty. Torebki, teczki, laptopy, portfele, biżuteria, telefony, nawigacje GPS czy inne gadżety elektroniczne są wypatrywane w samochodach przez włamywaczy. Nawet jeśli w pozostawionej torbie czy kurtce nie ma niczego wartościowego, złodziej o tym nie wie, licząc na cenny łup. Często rozbita szyba jest dużo więcej warta, niż skradziony ze środka przedmiot

  • Wyjeżdżając z domu na czas Świąt pamiętajmy o naszych domach i   mieszkaniach, aby odpowiednio   je zabezpieczyć. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych, swoje domu i mieszkania pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada. Jeżeli nie ma kogoś kto mógłby pomóc upewnij się, że drzwi i okna są zamknięte. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką.

  • Pamiętajmy, dokonując zakupów przez internet również możemy paść ofiarą przestępcy. Robiąc zakupy przez internet korzystajmy tylko ze sprawdzonych portali aukcyjnych oraz wybierajmy sprzedawców, którzy mają wiele pozytywnych komentarzy. Zawsze korzystajmy z opcji płacenia przy odbiorze oraz przy kurierze sprawdzajmy zawartość przesyłki.

 

Jak co roku w okresie przedświątecznym policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze będzie ono zależało również od nas samych. Zadbajmy aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.