Bezpieczny weekend majowy - Aktualości - Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

Aktualości

Bezpieczny weekend majowy

Już dzisiaj zaczyna się długi weekend majowy dlatego apelujemy do wszystkich o zachowanie rozwagi i rozsądku szczególnie za kierownicą. W godzinach popołudniowych można się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach spowodowanego wyjazdami na wypoczynek. Z tego względu apelujemy do wszystkich o przestrzeganie przepisów drogowych, dostosowanie stylu jazdy i prędkości do zmiennych warunków atmosferycznych oraz konieczności zachowania bezwzględnej trzeźwości za kierownicą.

Przed nami bardzo długi weekend majowy, który w tym roku zaczyna się już w kwietniu. Wielu z nas będzie się przemieszczało na zasłużony wypoczynek wiele kilometrów. Z tego względu apelujemy do wszystkich o zachowanie rozwagi. W najbliższych dniach na wszystkich drogach możemy spodziewać się wzmożonego rucha ale i częstszych kontroli drogowych oraz policyjnych akcji mających na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu oraz ograniczenie zdarzeń drogowych zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Policjanci będą widoczni na wszystkich drogach zarówno w pojazdach oznakowanych jak i tych nieoznakowanych wyposażonych w wideo-rejestratory. Jak co roku będą kontrolować prędkość z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów oraz sposób przewożenia pasażerów. Dlatego każdy z nas wsiadając za kierownicę powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim jak również osób, które przewozi. Pamiętajmy, że prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa oraz umieszczenie dziecka w specjalnym foteliku w sytuacji nagłego zdarzenia może uratować nam życie.


Przypominamy aby bezpiecznie dojechać do celu przed wyjazdem w daleką podróż należy sprawdzić stan samochodu: jak działa oświetlenie, jaki jest poziom oleju silnikowego czy stan bieżnika opon, a także czy mamy płyn do spryskiwaczy.

PAMIĘTAJMY również aby dostosować prędkość do warunków pogodowych panujących na drodze, które mogą być zmienne. Warto wyjechać w trasę wcześniej aby bez nadmiernego pośpiechu dotrzeć bezpiecznie do celu.

 

Niezapominający również, że maj to czas kiedy na drogi zaczyna wyjeżdżać więcej kierowców poruszających się motocyklami oraz rowerami. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na wyposażenie tych jednośladów oraz stosowanie się do zasad ruchu drogowego przez kierujących. Miłośnicy jednośladów i wycieczek rowerowych również powinni pamiętać o odpowiednim wyposażeniu roweru. Jeżeli wycieczka zakończy się późną nocą pamiętajmy o oświetleniu roweru oraz dodatkowo kamizelce odblaskowej która dodatkowo zaznaczy naszą obecność na drodze.
 

Uważajmy na dzieci

W długi weekend majowy wielu z naszych mieszkańców będzie bawić się ze swoimi bliskimi na festynach, koncertach, spędzać czas na placach zabaw i w parkach dlatego apelujemy, by szczególnie uważać na dzieci. W tłumie mogą się zagubić. Najmłodsze dzieci nie powinny bawić się bez naszej kontroli. Nie powinniśmy ich spuszczać z oka. Gdy jesteśmy w tłumie, warto założyć im na rączkę tasiemkę, bransoletkę z numerem telefonu, adresem do rodzica aby w sytuacji jego zagubienia bardzo szybko można było nawiązać kontakt z opiekunem dziecka.

Pamiętajmy, że w naszym powiecie rozpoczęły się Komunie Święte z tego względu również apelujemy do naszych mieszkańców aby w pośpiechu jaki w tym czasie nam towarzyszy nie zapomnieli o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego dotyczących w szczególności parkowania pojazdów oraz przestrzegania bezwzględnej trzeźwości za kierownicą.

Jeszce raz apelujemy do Państwa o zachowanie rozsądku na drodze, aby z majowego wypoczynku przywieść tylko miłe wspomnienia.