Ostrzegamy do sklepów znowu dzwonią oszuści - Aktualości - Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

Aktualości

Ostrzegamy do sklepów znowu dzwonią oszuści

Komenda Powiatowa Policji w Sławnie ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do wybranych sklepów na terenie powiatu i podając się za pracownika firmy PayUp informują o wprowadzeniu przez firmę nowych kart po czym proszą obsługę sklepu o podanie numerów wygenerowanych kodów z terminala płatniczego. Po podaniu kodów przez obsługę sklepu są nimi zasilane kąta oszustów. Pamiętajmy nigdy nie podajmy żadnych wrażliwych danych, kodów czy numerów PIN osobom, których nie znamy - w szczególności przez telefon.

Trzy miesiące temu ostrzegaliśmy przed nową metodą oszustów, którzy dzwonią na numer stacjonarny sklepów z naszego powiatu. Oszuści dzwonili do wybranego sklepu i podając się za serwisanta terminala płatniczego informowali obsługę, iż generuje on nieprawidłowe kody doładowujące. W celu naprawy rzekomego błędu, oszust polecał obsłudze sklepu wydrukowane kodów doładowujących „PaySafeCard”, a następnie przekazanie ich dzwoniącemu w celu naprawy urządzenia. W tym momencie kontakt z rzekomym serwisantem się kończył. Kiedy obsługa sklepu orientował się, że coś jest nie tak dzwoniła na infolinię prawdziwego serwisu gdzie uzyskiwał informacje, że sklepem padł ofiarą oszusta, a zdobyty kod został już realizował poprzez przeprowadzenie transakcji internetowej.

W podobny sposób wczoraj na trenie Darłowa oszust wprowadził w błąd dwie pracownice sklepów monopolowych wyłudzając od nich kody na łączną kwotę 1450 zł. Mężczyzna zadzwonił do dwóch sklepów monopolowych podając się za przedstawiciela firmy „PayUp”. Następnie poinformował sprzedawczynie, iż jego firma wprowadza nowe karty płatnicze w związku z czym z terminala płatniczego muszą wygenerować kody doładowujące i przekazać je dzwoniącemu. Obydwie kobiety pomimo tego, iż jak same powiedziały miały wątpliwości co do przekazywania kodów przez telefon ostatecznie udostępniły je oszustowi. Gdy zorientowały się, że coś jest nie tak próbowały skontaktować się z rzekomym przedstawicielem jednak numer już był niedostępny.

Pamiętajmy!

Zasada działania systemu „PaySafeCard” polega na zasileniu określoną kwotą pieniędzy środka płatniczego, za  pomocą którego chcemy dokonać płatności przez Internet. W tym celu należy zakupić zdrapkę lub wydruk systemu „PaySafeCard” z kodem PIN, który następnie należy wprowadzić podczas realizacji zakupów dokonywanych przez Internet. Dopóki nie podamy kodu doładowującego innej osobie nasza transakcja powinna być bezpieczna.

 

Kolejny raz apelujemy do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności wykonując tranzakcie przez internet. Pamiętajmy oszuści usypiają naszą czujność, tworzą legendę dzięki, której uwierzytelniają zmyśloną historię. Pamiętajmy zawsze powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i NIGDY nie podawać nikomu naszych wrażliwych danych, numerów PIN oraz innych kodów, którymi możemy dokonać płatności. Nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie słuchawki.