Aktualności

Uwaga na fałszywe wiadomości i linki służące do wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych. Mieszkaniec powiatu sławieńskiego stracił 6 tysięcy złotych

Data publikacji 31.01.2023

Ostrzegamy przed wzmożonym działaniem oszustów, którzy wykorzystując portale ogłoszeniowe (OLX, Vinted, Allegro) oraz komunikatory (WhatsApp, Messenger), wyłudzają dane odnośnie kart płatniczych oraz dane do logowania do bankowości elektronicznej, co w konsekwencji prowadzi do utraty pieniędzy z rachunku bankowego.

Sprzedajesz coś poprzez portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możecie stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

W ostatnim czasie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa przy pomocy portalu internetowego. Ofiarą takiego przestępstwa padł mieszkaniec powiatu sławieńskiego. Mężczyzna wystawił na sprzedaż koła samochodowe. Już po jakimś czasie odezwał się do niego potencjalny klient, który prowadząc krótką korespondencję przekonał sprzedającego, że chce kupić wystawiony przedmiot. W kolejnej wiadomości mężczyzna otrzymał w wiadomości link z prośbą o wypełnienie danych. Po kliknięciu linku została ona przekierowana na stronę wyboru banku i po wybraniu placówki, wpisał dane logowania na swoje konto. Tym krótkim sposobem mężczyzna przekazał oszustowi dostęp do swojego konta, tym samym sprawca wypłacił z jego konta 6 tysięcy złotych.

 

JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów

  • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

  • oznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych

  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX

  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX

  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

  • Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.

  • Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

  • Poinformuj Policję.

st. asp. Kinga Warczak

 

Powrót na górę strony